Krämig kycklingsoppa

Få saker är så värmande som en härlig soppa! Här är en enkel och god variant. Servera soppan med ett nybakt bröd.

Du behöver

Receptet är för 4 personer.

  • 8 dl kycklingbuljong
  • 2 -3 kycklingfileér eller 400 gram urbenat kycklingkött
  • 4 morötter
  • 1 palsternacka
  • 2 dl gröna ärtor eller sockerärtor
  • 1 gul lök
  • 1 vitlöksklyfta
  • 2 tsk timjan
  • 1 msk tomatpuré
  • 2 msk cream fraiche

Gör så här

Dela kycklingfiléerna i mindre skivor eller skär kycklingköttet i bitar.

Skala och tärna moroten och palsternackan och hacka löken. Fräs löken i lite olja och lägg i moroten och palsternackan.

Koka upp buljongen och lägg i hälften av grönsakerna. Hacka och lägg i vitlöken och tomatpurén.

Koka mjukt och mixa soppan helt slät. Lägg i kycklingen och låt soppan puttra i cirka 10 minuter tills köttet är genomkokt.

Tillsätt resten av grönsakerna och smaka av soppan med salt, peppar och timjan.

Varmhåll soppan och vispa i cream fraichen just innan servering.


Recept och foto: Peppar och salt, Magnus Carlstedt

Namn/signatur: 
847

Tack för en go soppa

Postat av den 25 juni 2009

Svara på denna kommentar

Kokasylt

Sylttider!

Nu börjar bären mogna! Spara ner lite av sommaren och koka några burkar hemgjord sylt.

Hemgjord sylt är den perfekta presenten, det självklara sättet att ta vara på skörden av bär och frukt och det bästa tillbehöret till såväl glass som pannkakor.Rabarber, jordgubbssylt eller härlig körsbärssylt är rena skatten att ha inför höstens scones. Ett par burkar blåbärssylt är lyxigt både till bagels och som tårtfyllning. Omväxling? Prova blåbärssylt med vanilj eller blåbärssylt med kanel.Och vill du prova en riktigt fin sylt ska du koka smultronsylt. Svårplockat, men ruskigt gott...

 kokasylt.se

Nyhetsbrev: Matnyheter från pepparochsalt.se

Prenumerera direkt! Gratis!
Epost:

Sommarlyx

Kantareller

Sommarkantareller är guld som glittrar på smaklökarna. I läckra mördegsknyten blir de ännu godare!

helgmenyn.se

Köttbullar

Kryddigt kallt

Köttbullar måste inte bada i brunsås. Ta med kryddiga currybullar på picknicken!

köttbullsrecept.se

Har Du sett den nya fan-siten Haus of Gaga? För dig som inte kan få nog av Lady Gaga finns här en sida helt vigd åt hennes kläder, hennes glasögon och allt annat runtom den kanske största stjärnan just nu! Läs om "the Haus", idén bakom, vad de skapat och framförallt om alla kreativa människor som är "The Haus of Gaga". Creative directorn Matthew Michael Williams, koreografen Laurie-Ann Gibson, stylisten Nicola Formichetti, designern Alexander McQueen, och många fler i sfären runtom Lady Gaga!

Har du hört den senaste singeln från Lady Gagas album "The Fame Monster", "Alejandro"? Här kan du lyssna på låten, se olika framträdanden Lady Gaga gjort med den, sjunga med i texten, läsa på om bakgrunden och produktionen av låten, och såklart se videon!


Snabbakat

Långpannan

Bara det enkla är gott nog! Baka rutor i långpannan och njut i all enkelhet!

Baka måste inte vara krångligt. Ibland vill man göra det buslätt och till många gäster, men trots det slippa butiksbakade kakor. Då är långpannan din vän! Gör godaste kladdkakan som räcker till många och går lätt att slänga ihop. Gör kokosrutor, klassiskt, enkelt och oemotståndligt!

Har du många gäster på gång passar en dubbel sats smulpaj utmärkt och varför inte laga en dubbel matpaj också? Eller kanske en omgång frukostbullar eller en rejäl pizza, allt i långpannan!

Gör det enkelt ibland, men gott!

 kladdkakor.se

Frukost

Lyxigt nybakat!

Sparka igång dagen med stil! Hembakta frallor vinner över vilket morgonhumör som helst.

frukostbullar.se

Bakakaka

Mera choklad!

Måttlighet ska vara en dygd. Men det kan väl inte gälla choklad? Ju mer klassisk, fransk chokladkaka, desto bättre!

bakakaka.se


Pajrecept

Lättlagad fest!

Paj till helgen? Gör någon av de klassiska recepten eller en ny variant av paj med korv och champinjoner!

Jag har sagt det förut: Det måste inte vara svårt för att bli gott! Paj är festmaten som är lätt nog för en vardagskväll. Gör de enkla, klassiska pajerna köttfärspaj, broccoli- och ädelostpaj eller spenatpaj. Eller prova ett nytt recept på paj med korv och champinjoner!

Kanske fetaostpaj? Eller så satsar du på en läcker laxpaj...

God helg önskar pepparochsalt.se!

 pajrecept.se

Bakabullar

Andra bullar

Vem kan motstå nybakade bullar? Nu öppnar bakabullar.se, sajten med våra favoritrecept på bullar!

bakabullar.se

Efterrätter

Saffrans- pannkaka

Finns det en godare efterrätt än saffranspannkaka?

efterratter.se


Webbplatsen är utvecklad av SpaceLoops och drivs av SpaceLoops CMS v.3.0.1