Förnya julbordet eller bjud på helgmat med annorlunda smak. Saffran bryter fint i smak och lyfter kycklingspetten från vardag till fest!
Du behöver
Receptet är för 4 personer.
1 kyckling 1-1,5 kg eller 400-500 gram urbenat kycklingkött
3 morötter
2 palsternackor
1 gul lök
1 rödlök
0,5 gram saffran
1 msk smör
2 dl grädde
1 buljongtärning
2 tsk honung
olivolja
salt
farinsocker
cayennepeppar
vitpeppar
Gör så här
Om du väljer hel kyckling:
Stycka, bena ur och ta bort skinnet. Skär köttet i bitar stora nog för spett. Koka en fond på skrovet tillsammans med den skivade gula löken och cirka 4 dl vatten. Låt koka 15-20 minuter. Sila av fonden och koka upp igen. Låt reducera, koka samman till cirka 2 dl vätska återstår.
Med urbenat kött:
Lös buljongen i två dl kokande vatten. Skär kycklingen i bitar lagom stora för spettet.
Skala rotfrukterna och skär i skivor. Skala rödlöken, skär halva löken i tunna skivor och lägg åt sidan. Andra halvan klyftas grovt.
Smörj en ugnsfast form och lägg rotfrukterna och den klyftade löken i botten. Droppa i lite olivolja och vänd så grönsakerna får olja på sig.
Trä kycklingen på spett. Pensla med olivolja, vänd i farinsocker och peppra med cayennepeppar. Lägg spetten över grönsakerna och grilla i 225 grader i 15-20 minuter. Kontrollera att köttet är genomstekt och inte rosa i mitten.
Medan spetten grillar gör du saffransåsen:
Börja med en bottenredning - Smält smöret i en såspanna eller kastrull. Lägg i 1,5 matsked vetemjöl och rör ut. Späd med fonden eller buljongen, vispa och låt koka upp tills det börjar tjockna. Vispa ner saffran.
Späd såsen med grädden och låt småkoka under omrörning medan spetten grillar.
När såsen tjocknat, smaka av med salt, vitpeppar och honungen.
Innan servering vispas eller mixas såsen lite luftig med mixerstav eller elvisp. Varmhåll fram till servering och servera ringlad över spetten och i skål vid sidan av.
Dekorera med skivad rödlök och serveras tillsammans med ris, couscous eller bulgur.
Nu börjar bären mogna! Spara ner lite av sommaren och koka några burkar hemgjord sylt.
Hemgjord sylt är den perfekta presenten, det självklara sättet att ta vara på skörden av bär och frukt och det bästa tillbehöret till såväl glass som pannkakor.Rabarber, jordgubbssylt eller härlig körsbärssylt är rena skatten att ha inför höstens scones. Ett par burkar blåbärssylt är lyxigt både till bagels och som tårtfyllning. Omväxling? Prova blåbärssylt med vanilj eller blåbärssylt med kanel.Och vill du prova en riktigt fin sylt ska du koka smultronsylt. Svårplockat, men ruskigt gott...
En god soppa till helgen? Många av nya recept på sopprecpt.se!
Förrätt, varmrätt eller efterrätt ? soppan platsar på många ställen i menyn. Milt och lättlagat eller mustigt och smakrikt, det finns en soppa för varje tillfälle.