Funderar du på att bli veterinär? Vi bevakar svensk djursjukvård.

Kycklingfilé i kokosmjölk

Ett läckert sätt att servera filén, utan för mycket förberedelse.

Du behöver

Receptet är för 4 personer.

  • 4 mindre kycklingfileér
  • smör och rapsolja till stekning
  • 4 morötter
  • 1 gul lök
  • 1 röd lök
  • 200 g champinjoner
  • 1 burk kokosmjölk
  • 1 buljongtärning, kyckling- (eller kycklingfond)
  • 2 msk tomatpuré
  • 2 vitlöksklyftor
  • 1 tsk timjan
  • 1 tsk rosmarin
  • 200 g broccoli
  • svartpeppar

Gör så här:

Rätten serveras gärna med ris. Koka i så fall först upp ris och låt det stå och svälla under tiden du lagar kycklingen.

Börja med att steka kycklingfileérna i lika delar smör och rapsolja i en stor stekpanna. Stek på låg värme så köttet får en fin färg utan att bli torrt. Det tar en god stund att genomsteka.

Under tiden rensar du och skär alla grönsakerna i stora bitar. Fräs morot, lök och broccoli mjukt i olja, i stekgrytan. Lägg i champinjonerna mot slutet och låt få färg. Späd med kokosmjölken, buljong, tomat och kryddor och låt grytan småputtra medan kycklingen blir genomstekt. Smaka av grytan med salt och peppar och red eventuellt med lite majsena i vatten.

När kycklingen är genomstekt skärs varje filé i centimetertjocka skivor, men inte helt igenom, filén ska hålla ihop. Lägg upp gryta på fat och lägg en filé på varje eller lägg upp på gemensamt serveringsfat som förvärmts i ugn.

Servera med ris och gärna nybakt bröd.


Recept och foto: Peppar och salt, Magnus Carlstedt



Fruktrecept

Fem om dagen

Paj, sallad, soppa, smoothie. Vi äter gärna fem frukter om dagen, särskilt när de samsas i en fruktsallad!

Med frukt i desserten kan du äta gott och nyttigt på samma gång. En helt osötad fruktsmoothie med mandel kan du unna dig när som helst. Variera sylt och grädde till pannkakorna med att servera stekta äpplen med kanel och socker. Och vem tackar nej till en milkshake med banan och rik chokladsmak?

 fruktrecept.se

Lakritskaka

Svart som lakrits

En kladdkaka utan choklad? Smaksätt med lakrits och du har en lakritskladdkaka!

kladdkakor.se

Lasagne

Smakfull pasta

En ångande lasagne höjer värmen och ger helgkänsla! Gör en god klassiker eller hitta en ny favorit.

lasagne.nu


Koka sylt

Bär kvar i frysen?

Hemkokt sylt är ett fint sätt att ta tillvara säsongens frukt och bär. Dessutom smakar din egen sylt så mycket bättre än den du köper i butiken!

Det är lätt att koka sin egen sylt. Du kan variera dina recept och hitta egna smak-favoriter. Färska bär och frukt eller använd det du har i frysen.

På kokasylt.se finns recepten du behöver. Bara att ta fram syltgrytan och börja samla glasburkar!

 kokasylt.se


Frukostbullar

Tunna vetekakor Frasiga frallor i all ära, men ibland behöver man vakna riktigt mjukt! Tunna, mjuka vetekakor med ost kan aldrig vara fel!

Frukostbullar

Tekakor Något av det lyxigaste och godaste man kan börja dagen med! Mjölken gör kakorna mjuka. Servera med smör, ost och marmelad.
Prenumerera direkt! Gratis!

Koka Sylt

Rabarbersylt med kardemumma Hemkokt sylt smakar oftast långt bättre än köpesylt. Dessutom kan du lätt göra din egen favoritsylt och smaksätta den just som du vill ha den.
Under vinjetten Peppar och salt samlas Magnus Carlstedts uppskattade receptsajter. Webbplatserna når nu en miljonpublik med mer än 70-tusen unika besökare i veckan.

Läs mer ...